Dýchání v rehabilitaci a habituaci poruch hlasu, řeči a polykání
(praktický nácvikový seminář)
Termín: 30.5.2015 (sobota)
Pořádá: ORL ambulance – centrum léčby hlasových poruch v Rychnově nad Kněžnou
Kurz je zaměřen na základní principy a postupy práce s dechem, tak jak jsou potřebné v běžné terapeutické praxi klinického logopeda. Kurz je nácvikový a sebezkušenostní. Veškeré techniky práce s dechem i terapeutické intervence si zkoušejí účastníci na sobě a ostatních účastnících. Základní témata: cesty k úpravě dechové funkce; postura, pohyb a dýchání; nepřímé techniky práce s dechem; přefuková píšťala koncovka v rehabilitaci dechové funkce; úprava dechové funkce v dětském věku;
Místo konání: ORL ambulance – centrum léčby hlasových poruch , Svatohavelská 266, Rychnov nad Kněžnou
Lektoři: MUDr. Martin Kučera, Mgr. Kateřina Fritzlová
Cena za seminář: 1200 Kč
Počet kreditů AKL ČR: 4
Program:
9:3o – 10:15 Fyziologické/přirozený dýchání – hledání normy (přednáška diskuze)
10:2o – 11:05 Dýchání a fonace, dýchání a řeč, dýchání a polykání (přednáška)
11:15 – 12:oo Vliv postury a pohybu na dýchání (přednáška)
12:oo – 13:oo Oběd
13:oo – 13:45 Techniky úpravy dechové funkce při rehabilitaci vybraných poruch hlasu, řeči a polykání – s využitím postury, pohybu a svalového souhybu (praktický nácvik)
13: 55 – 14:4o Přefuková píšťala koncovka v rehabilitaci fonorespirace a artikulace (praktický nácvik)
14:5o – 15:35 „Staré systémy“ práce s dechem – dýchání a jóga, taoistecké dýchání, budhistické dýchání … (přednáška/praktický nácvik)
15:45 – 16:35 Techniky úpravy dechové funkce v dětském věku (praktický nácvik)
Přihláška na stránce:
https://www.hlascentrum.cz/?page_id=643
—————————————————————————————————–
Proběhlé akce:
Postura, pohyb a zvuk v léčbě poruch komunikace
Chci-li léčit, musím nejprve umožnit člověku jeho funkci
10.2.2015 (9-17 hod) v Galerii HAMU, Malostranské náměstí 13, Praha
Mezioborový seminář pro profese zabývající se poruchami komunikace
Omezený počet účastníků – 70 posluchačů………………………..Akce je nyní plně obsazena
Cena 300 Kč, úhrada bude provedena v hotovosti na místě konání
Přihlášku prosím pošlete na: hlaspostura@seznam.cz , do přihlášky stačí poslat platný kontakt, jméno, titul, profesní zaměření.
Program
8:3o – začátek registrace
Základní přednášky
9.00 – 9.15 Bio-psycho-sociální model a poruchy komunikace: Martin Kučera Anotace: Celostní pohled na problém vzniku poruchy/nemoci z pohledu šíření napětí na jednotlivých úrovních člověka.
9.15 – 9.45 Postoj a slova – psychoterapie : Martin Halíř
Anotace: Organizmická seberegulace, práce s transem, komunikační psychologie a bioenergetika – hledání cesty ke změně člověka a jeho fungování v kontextu vývoje praktické psychoterapie.
9.45 – 10.15 Improvizace jako možnost osobnostního růstu – Simona Babčáková
Anotace: Improvizace jako prostředek uvědomění si mechanismů, jak se bráníme komunikaci, tvůrčímu procesu a tělesnému prožívání (emoční a racionální bloky) . Improvizace jako cesta k rozvoji všech stránek osobnosti.
15 min. přestávka
10.30 – 11.30 Muzikoterapie u lidí s narušenou komunikační schopností: Anna Neuwirthová
Změna přednášejícího z důvodu nemožnosti účasti Mgr. Lipského
Anotace: Ukázky práce s klienty s narušenou komunikační schopností na psychickém podkladě, v případech, kdy jsou obvyklé přístupy neefektivní.
11.30 – 12.00 Základní postavení vertikály těla při zapojení hlubokého stabilizačního systému: Jan Pletánek Anotace: Seznámení se s metodou, která je prolnutí moderní fyzioterapie a tradičních systémů, které vycházejí převážně z čínské energetické gymnastiky čchi kung a taiji.
12.00 – 12.20 Svalový souhyb při rehabilitaci vybraných poruch hlasu, řeči a polykání: Martin Kučera
Anotace: Cílená práce s posturou a pohybem horních končetin, díky svalovým souhybům ovlivňuje vznik napětí vybraných svalových skupin a směr jeho šíření ( svalstvo rtů, patra, jazyka, hrtanu…) Díky tomu lze efektivně stimulovat nebo nahradit jejich činnost.
Polední přestávka 12.20 – 13.30
Instruktážní kurzy
13.30 – 14.30 Vertikála a hluboký stabilizační systém – Jan Pletánek
14.45 – 15.30 Improvizace – Simona Babčáková
15.40 – 16.00 „Řeč v pohybu a pohyb v řeči“ – svalový souhyb při rehabilitaci poruch řeči – Martin Kučera
Kasuistiky
16.00 – 16:20 Hlasová rehabilitace u pooperačního jizvení hlasivek – Lenka Malíková
16:20 – 16:50 Artikulace v pohybu – pohyb v artikulaci – Kateřina Fritzlová
Zvuk a rytmus v komplexní rehabilitaci sluchového postižení – – Kateřina Fritzlová
16:50 – 16:00 – Hlas, pohyb, emoce, popis jednoho neúspěšného případu – Martin Kučera
O přednášejících
Jan Pletánek: diplomovaný fyzioterapeut, který v praxi používá klasickou fyzioterapii, techniky shiatsu, taiji a čhi kung. Pořádá kurzy v ČR a jako lektor vyučuje v Německu, Francii, Japonsku… http://www.taiji-pardubice.cz/
Mgr. Martin Halíř: vystudoval jednooborovou psychologii a pracoval v klinické praxi jako psychoterapeut a atestoval v oboru klinická psychologie. Lektoruje kurzy a školí v oblasti práce s klientem, psychoterapie a komunikace. V současnosti působí jako zástupce ředitele Péče o duševní zdraví – poskytovatele sociálních služeb závažně duševně nemocným lidem.
Simona Babčáková: herečka a žákyně improvizátora Jaroslava Duška, vystudovala Zlínskou školu umění, prošla scénami Městského divadla Zlín a pražského Divadla v Dlouhé, působila v Klicperově divadle v Hradci Králové, nyní členkou souboru Dejvického divadla v Praze. Vedle divadelní a filmové tvorby se věnuje improvizaci i její výuce a to jak pro herce, tak nadšence.
MUDr. Martin Kučera: lékař ORL a foniatrie, původně pracoval na ORL klinice v Hradci Králové, v současné době pracuje ve vlastní soukromé praxi. Léta se věnuje problematice rehabilitace poruch hlasu a s tím souvisejících poruch komunikace. Pravidelně pořádá nácvikové kurzy a workshopy na danou problematiku. Je spoluautorem učebnice Foniatrie – hlas. www.hlascentrum.cz.
Mgr. et Mgr. Matěj Lipský: muzikoterapeut, psycholog a speciální pedagog. Pracoval jako muzikoterapeut v DC Sulická při Thomayerově nemocnici, v integrační MŠ Sulanského, v hloubětínském Paprsku a v soukromé praxi. Dále externě vyučoval muzikoterapii na Univerzitě Karlově a spolu s dalšími autory sepsal knihu Základy muzikoterapie (Grada 2009). V současné době je ředitelem CSS Tloskov a supervizorem pro oblast manažerské supervize, muzikoterapie a sociální práce. Je zakladatelem Muzikoterapeutické asociace České republiky (CZMTA) a od roku 2011 jednatelem ve Světové federaci muzikoterapie (WFMT) za CZMTA.
Mgr. Lenka Malíková: klinická logopedka pracující v soukromé praxi v Mohelnici a v Olomouci. Absolventka jednooborového studia logopedie na UP v Olomouci. U poruch s narušenou komunikační schopností využívá také muzikoterapii a bodyterapii.
Mgr. Kateřina Fritzlová: klinická logopedka, přednášková a výzkumná činnost v oblasti propojené rehabilitace hlasu a řeči. V praxi využívá technik direktivně vedené muzikoterapie při léčbě poruch komunikace.
Pořádá: Výzkumné centrum hudební akustiky – HAMU v Praze
ORL – centrum léčby hlasových poruch v Rychnově nad Kněžnou
Institut pro léčbu a výzkum poruch komunikace