Základy vokologie – diagnostika, prevence a rehabilitace hlasu
Datum: 11. – 12. října 2019
Pořádá: Výzkumné centrum hudební akustiky HAMU v Praze
Spolupořádá:
ORL amb.-centrum léčby hlasových poruch, Svatohavelská 266, v Rychnově nad Kněžnou
Institut pro výzkum a léčbu poruch komunikace, Kavčí plácek 121, Hradec Králové
Místo: Galerie HAMU, Malostranské náměstí 13, 118 00 Praha 1
Kurz je určen pro profese zabývající se hlasem: lékař (foniatr/ORL), klinický logoped, hlasový terapeut, fyzioterapeut, hlasový pedagog/kouč, vědec v oblasti hlasu (vokologie), hlasový profesionál (zpěvák, herec aj.).
Vzdělávací akce je pořádaná dle Stavovského předpisu ČLK č. 16
Cena kurzu: 1950 Kč
V ceně je zahrnuta účast, monografie s výukovým DVD: Vokologie I. – funkční diagnostika a léčba hlasových poruch
Odborný garant: MUDr. Martin Kučera
Čestný host: doc. MUDr. F. Šram, CSc.
Pracoviště odborného garanta: ORL amb.-centrum léčby hlasových poruch, Svatohavelská 266, v Rychnově nad Kněžnou
Osoby odpovědné za organizaci a průběh: RNDr. Marek Frič, Ph.D., MUDr. Martin Kučera
Počet vyučovacích hodin: 14 hodin
Počet kreditů ČLK: 12
Počet kreditů AKL ČR: 8
V případě, že neobdržíte odpověď na přihlášku do tří dnů, kontaktujte administrátora.
Pro komunikaci s administrátorem email: hlaskurz@seznam.cz
Program kurzu:
Pátek – 11. 10. 2019 (15:00 – 19:00):
Úvod: Poděkování doc. F. Šramovi za celoživotní přínos v oblasti hlasové problematiky
Křest monografie Vokologie I. – funkční diagnostika a léčba hlasových poruch
- Fyziologie hlasu a mechanizmy vzniku funkčních hlasových poruch (Kučera)
– vliv emocí na motorické vzorce těla a použití hlasu
– poruchy z přetížení
– poruchy s psycho-sociálnmím pozadím
- Klasifikace a dělení hlasových poruch (Kučera)
– přístupy různých škol
– hledání koncensu
- Symptomatika hlasových poruch z pohledu akustiky a percepčního hodnocení (Frič)
Diskuze
Sobota – 12. 10. 2019 (9 – 16:30):
- Hlasové pole jako nástroj diagnostiky a hledání terapeutického přístupu – technika vyšetření (Frič)
- Hlasové pole – praktické aplikace a kazuistiky (Kučera)
- Nepřirozené způsoby vedení uměleckého hlasu vedoucí k patologii (Berti)
Oběd (samostatně) 12:00 – 13:00
- Rehabilitace, reedukace, habituace hlasových poruch – terapeutické přístupy a filozofie různých technik používaných ve světě (Kučera)
- Multidisciplinárita (Halíř)
– teoretická východiska
– různá schémata přístupu
– dialogy sítí
Praktická část – workshopy (a 30 min) (15:00 – 16:30):
1. Dechová technika starých pěveckých mistrů (Berti)
2. Multidisciplinární tým – dialogy sítí (Halíř)
3. Percepční hodnocení hlasu – nácvik GRBAS a hlasové pole (Frič)
4. Hodnocení laryngo-stroboskopických nálezů (Kučera)
Přednášející:
MUDr. Martin Kučera: odborný lékař odbornosti ORL a foniatrie-audologie. V minulosti pracoval na ORL klinice FN v Hradci Králové, kde se věnoval fonochirurgii, v současné době působí v privátní praxi. Teoreticky i prakticky se věnuje komplexním rehabilitačním přístupům v léčbě poruch hlasu, řeči, sluchu a polykání. Přednáší, organizuje kurzy a semináře s touto problematikou, je lektorem a odborným garantem akreditovaného kurzu MZ ČR – Kurz hlasové rehabilitace a reedukace. Je jedním z autorů monografie Foniatrie – hlas a Standard péče u hlasových poruch (AKL ČR). Je autorem některých terapeutických rehabilitačních technik, např. techniky fyziologického svalového souhybu v rehabilitaci oro-faryngo-laryngeální oblasti, nebo techniky rehabilitačního použití přefukové píšťaly „koncovky“. Působí jako dlouholetý externí spolupracovník Výzkumného centra hudební akustiky HAMU v Praze a v současné době je přizván jako lektor magisterského studia muzikoterapie na UP v Olomouci. Je zakladatel Institutu pro výzkum a léčbu poruch komunikace s.r.o., který má jako hlavní myšlenku šířit komplexní terapeutické postupy a multidisciplinární přístupy k poruchám komunikace.
RNDr. Marek Frič, Ph.D.: vědecký pracovník v oblasti akustiky a psycho-akustiky ve Výzkumném centru hudební akustiky (MARC) na HAMU v Praze. Dlouhodobě pracoval v klinické praxi v oblasti diagnostiky poruch hlasu a sluchu na předních foniatrických pracovištích v SR a ČR (Foniatrické oddelenie FN v Bratislave, Medical Helathcom, s.r.o. v Praze ). Řadu let přednáší a publikuje v oblasti diagnostiky poruch hlasu a aplikace psycho-akustických metod ve vokologii. Od r. 2010 je certifikovaný hlasový terapeut. Disertační práce: Objektivní a psycho-akustické aspekty hodnocení lidského hlasu (obor akustika, Katedra radioelektroniky, Fakulta elektrotechnická, ČVUT v Praze, 2013). Přednáší fyziologii a psycho-akustiku hlasu řeči a sluchu na HAMU, pro lékaře a klinické logopedy. Spoluautor monografie Foniatrie – hlas, spoluautor Standard péče u hlasových poruch AKL ČR. a více než 30 odborných článků. Je dlouholetým odborným lektorem akreditovaného kurzu „Praktický kurz hlasové rehabilitace a reedukace“ Je autorem diagnostických programů: vizuálně podporovaná audiometrie, vyšetření hlasového pole a dalších v oblasti výzkumu hlasu, zároveň je spoluautorem různých programů pro provádění percepčních testů, které jsou kromě výzkumné práci využívané pro vzdálenou výuku a nácvik hodnocení hlasu v pregraduální i postgraduální výuce budoucích hlasových terapeutů.
Mgr. Alexandra Berti : Studovala zpěv u J. Stariatti, dále na Konzervatoři v Praze obor zpěv u J. Horáčka, paralelně na Konzervatoři J. Ježka herectví u Prof. V. Fryntové a poté na Akademii múzických umění v Praze zpěv u Prof. J. Jonášové a Prof. R. Tučka. Studia završila na Bach Akademie Stuttgart Prof. Dr. Helmutha Rillinga. Zabývá se operním, oratorním, koncertním a písňovým repertoárem, v němž význačné místo zaujímá historicky poučená interpretace hudby 17. a 18. století. Spolupracuje s českými i zahraničními orchestry a soubory. Vytvořila nahrávky pro Českou televizi, Český rozhlas, Německý rozhlas ( SWR) a Francouzský rozhlas, Německou televizi ( ZDF). Natočila dvě sólová CD („Natus est Jesus “ a „Dvořák song’s on Dvořák’s piano “). Spolupracuje s Výzkumným centrem hudební akustiky HAMU v Praze. Od r. 2017 zpracovává na Katedře zvukové tvorby dizertační práci na téma „ Evoluce pěvecké techniky v Evropě od baroka po počátek 20. století“. Výuce a studiu historických pěveckých metod se též věnuje ve své soukromé pedagogické praxi.
Mgr. Martin Halíř: vystudoval jednooborovou psychologii. Složil atestaci v oboru klinická psychologie a ukončil výcvik v systematické psychoterapii při Institutu pro Gestalt terapii v Praze. Pracoval jako klinický psycholog a psychoterapeut na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Externě vyučuje praktická cvičení lékařské psychologie při LF UK v Hradci Králové. Je zakladatelem a dlouholetým odborným lektorem akreditovaného kurzu „Praktický kurz hlasové rehabilitace a reedukace“ a dalších kurzů v oblasti práce s klientem. Je spoluautor monografie Foniatrie – hlas, spoluautor Standard péče u hlasových poruch AKL ČR. V současnosti je zástupcem ředitele organizace Péče o duševní zdraví, z.s. a současně působí jako odborný konzultant Ministerstva zdravotnictví pro projekty v oblasti reformy psychiatrické péče při zavádění multidisciplinárních týmů.